Læste Bøger 2014

Her vil jeg udgive lister over de bøger jeg har læst, som udgangspunkt med en måneds mellemrum. Der vil være angivet forfatter, titel på bogen og hvornår jeg startede og sluttede bogen.

Januar

  1. Louise Rozett: Confessions #2: Confessions of an Almost Girlfriend 1/1 til 3/1
  2. Cassandra Clare: Djævelske Mekanismer #1: Urværks-englen 3/1 til 5/1
  3. Cassandra Clare: Djævelske Mekanismer #2: Urværks-prinsen 5/1 til 8/1
  4. Cassandra Clare: Djævelske Mekanismer #3: Urværks-prinsessen 8/1 til 13/1
  5. Charlaine Harris: True Blood #1: Død Indtil Solnedgang 13/1 til 15/1
  6. Deborah Harkness: All Souls Trilogy #1: Heksenat 15/1 til 19/1
  7. L. A. Weatherly: Angel #3: Angel Fever 19/1 til 24/1
  8. Cristin Terrill: All Our Yesterdays 24/1 til 26/1
  9. Samantha Young: Tale of Lunarmorte #2: River Cast 26/1 til 29/1
  10. Charlaine Harris: True Blood #5: Stendød 29/1 til 1/2

Februar

  1. James Patterson: Flygtningene #1: Engleeksperimentet 1/2 til 3/2
  2. Charlaine Harris: True Blood #12: Dødt Løb 3/2 til 6/2
  3. Lee Nichols: Haunting Emma #2 Forræderi 6/2 til 11/2
  4. Tamora Pierce: Løvindens Sang #2: I Gudindens Hånd 11/2 til 15/2
  5. Tamora Pierce: Løvindens Sang #3: Kvinden Der Rider Som En Mand 15/2 til 17/2
  6. Tamora Pierce: Løvindens Sang #4: Den Springende Løvinde 17/2 til 21/2
  7. Natasha Ngan: The Elite 21/2 til 25/2
  8. Rick Riordan: Olympens Helte #1: Den Fortabte Helt 25/2 til 6/3

Marts

  1. Sally Green: Hald bad #1: Halvkode 6/3 til 8/3
  2. Jennifer L. Armentrout: The Dark Elements #1: White Hot Kiss 8/3 til 13/3
  3. L. J. Smith: The Vampire Diaries #10: Skæbnetimen 13/3 til 21/3
  4. Suzanne Collins: Hunger Games #1: Dødsspillet 14/3 til 17/3
  5. J. R. Ward: Black Dagger Brotherhood #8: Lover Mine 22/3 til 26/3
  6. J. R. Ward: Black Dagger Brotherhood #9: Lover Unleashed 26/3 til 4/4
  7. Eleanor Hawkins: Den Blå Dame 28/3 til 30/3

April

  1.  Christina Bonde: Nattens Sanger #1: Besat 4/4 til 10/4
  2. J. K. Rowling: Harry Potter og Fønixordenen 5/4 til 16/4
  3. Jana Oliver: The Demon Trappers #1: Forsaken 16/4 til 17/4
  4. Jana Oliver: The Demon Trappers #2: Forbidden 18/4 til 19/4
  5. Kass Morgan: The 100 #1: The 100 19/4
  6. Victoria Scott: Fire & Flood #1: Fire & Flood 19/4 til 20/4
  7. Charlaine Harris: True Blood #6: Fuldstændig Død 20/4 til 23/4
  8. Sarah J. Maas: Throne of Glass #0.1 – 0.5: The Assassin’s Blade 23/4 til 26/4
  9. Mark Frost: Paladin Profetien #1: Paladin Profetien 26/4 til 29/4
  10. Julie Kagawa: Blood of Eden #1: The Immortal Rules 29/4 til 2/5

Maj

  1. Julie Kagawa: Blood of Eden #2: The Etrnity Cure 2/5 til 6/5
  2. Julie Kagawa: Blood of Eden #3: The Forever Song 6/5 til 8/5
  3. Chris Carter: Robert Hunter #1: Krucifiks Morderen 8/5 til 9/5
  4. Kim Harrison: The Hollows #3: Alt Andet End Død 9/5 til 14/5
  5. Nick Clausen: Skrifterne fra Safirhavet #1: Cirinos Fortælling 14/5 til 15/5
  6. Jana Oliver: The Demon Trappers #3: Forgiven 15/5 til 18/5
  7. Jana Oliver: The Demon Trappers #4: Foretold 18/5 til 22/5
  8. Jennifer L. Armentrout: Covenant #0.5: Daimon 22/5 til 23/5
  9. Ranbow Rowell: Eleanor & Park 23/5 til 24/5
  10. Trudi Canavan: Black Magician Trilogy #1: The Magician’s Guild 24/5 til 30/5
  11. Rachel Hawkins: Rebel Belle #1: Rebel Belle 30/5 til 1/6

Juni

  1. Teri Terry: Slettet #3: Knust 2/6 til 8/6
  2. Karina Palm: Den Mystiske Kiste 8/6 til 10/6
  3. Christina Bonde: Nattens Sanger #2: Skæbne 10/6 til 15/6
  4. Mette Bundgaard Laursen: Caldera #1: Profetiens Kald 15/6 til 19/6
  5. Mette Bundgaard Laursen: Caldera #2: Skyggernes Spil 19/6 til 24/6
  6. Mette Bundgaard Laursen: Caldera #3: Skæbnens Valg 24/6 til 25/6
  7. Paula Stokes: The Art of Lainey 25/6 til 27/6
  8. Jeaniene Frost: Night Huntress #7: Up From the Grave 27/6 til 29/6
  9. Samantha Young: Tale of Lunarmorte #3: Blood Solstice 29/6 til 30/6

Juli

  1. Leigh Bardugo: The Grisha #3: Ruin & Rising 1/7
  2. J. R. Ward: Black Dagger Brotherhood #10: Lover Reborn 1/7 til 5/7
  3. Lisbeth Pahnke: Britta og Silver på Ridelejr 5/7
  4. Laini Taylor: Ønskekræmmerens Datter #1: Ildenglen 5/7 til 7/7
  5. Laini Taylor: Ønskekræmmerens Datter #2: Støv & Stjerneskær 7/7 til 8/7
  6. Christina Bonde: Nattens Sanger #3: Følelse 8/7 til 9/7
  7. Marie Lu: Legend #3: Champion 9/7 til 11/7
  8. Kalayna Price: Alex Craft #1: Grave Witch 11/7 til 13/7
  9. Kalayna Price: Alex Craft #2: Grave Dance 13/7 til 15/7
  10. J. A. Souders: Elysium Chronicles #1: Renegade 15/7 til 16/7
  11. Lee Nichols: Haunting Emma #3: Overgivelse 16/7 til 17/7
  12. C. C. Hunter: Shadow Falls #4: Hvisken ved Månelys 17/7 til 18/7
  13. C. C. Hunter: Shadow Falls #5: Valgt ved Solnedgang 18/7 til 20/7
  14. Marissa Meyer: The Lunar Chronicles #3: Cress 20/7 til 23/7
  15. Miranda Kenneally: Hundred Oaks #4: Racing Savannah 23/7 til 24/7
  16. Kiera Cass: The Selection #1: The Selection 24/7 til 25/7
  17. Kiera Cass: The Selection #2: The Elite 25/7 til 27/7
  18. Kiera Cass: The Selection #3: The One 27/ til 28/7
  19. Susan Dennard: Something Strange & Deadly #1: Something Strange & Deadly 28/7 til 29/7
  20. J. K. Rowling: Harry Potter og Hemmelighedernes Kammer 29/7 til 30/7
  21. J. K. Rowling: Quidditch Through the Ages 29/7 til 30/7
  22. Susan Dennard: Something Strange & Deadly #2: A Darkness Strange & Lovely 30/7 til 31/7
  23. Susan Dennard: Something Strange % Deadly #3: Strange and Ever After 31/7 til 3/8

August

  1. Kalayna Price: Alex Craft #3: Grave Memory 3/8 til 5/8
  2. Melissa Landers: Alienated #1: Alienated 5/8 til 6/8
  3. J. R. Ward: Black Dagger Brotherhood #11: Lover At Last 6/8 til 12/8
  4. Katie Alender: Bad Girls Don’t Die #1: bad Girls Don’t Die 12/8
  5. Jennifer L. Armentrout: Lux #5: Opposition 12/8 til 15/8
  6. Trudi Canavan: Black Magicians Trilogy #2: The Novice 15/8 til 17/8
  7. Trudi Canavan: Black Magicians Trilogy #3: The High Lord 17/8 til 21/8
  8. Kelley Armstrong: Mørkets Oprør #3: Oprør 21/8 til 23/8
  9. Katie Alender: Bad Girls Don’t Die #2: From Bad to Cursed 23/8 til 26/8
  10. Katie Alender: Bad Girls Don’t Die #3: As Dead as it Gets 26/8 til 31/8

September

  1. Tonya Hurley: Ghostgirl #1: Hvil i Popularitet 1/9 til 5/9
  2. Julia Golding: Dragonfly – Guldsmed 5/9 til 10/9
  3. Sarah J. Maas: Throne of Glass #3: Heir of Fire 10/9 til 20/9
  4. Hillary Monahan: Mary #1: The Summoning 20/9 til 22/9
  5. L. J. Smith: Night World #1: Den Skjulte Vampyr 22/9
  6. L. J. Smith: Night World #2: Mørkets Dødtre 22/9
  7. C. J. Redwine: Defiance #2: Deception 23/9 til 28/9
  8. Nanna Foss: Spektrum #1: Leoniderne 28/9 til 1/10

Oktober

  1. Chris Carter: Robert Hunter #2: Bødlen 1/10 til 2/10
  2. Mary E. Pearson: The Remnant Chronicles #1: The Kiss of Deception 2/10 til 5/10
  3. James Frey: Endgame #1: Kaldet 5/10 til 9/10
  4. Wendy Higgins: The Sweet Trilogy #1: Sweet Evil 9/10 til 12/10
  5. Wendy Higgins: The Sweet Trilogy #2: Sweet Peril 12/10 til 15/10
  6. Wendy Higgins: The Sweet Trilogy #3: Sweet Reckoning 16/10 til 17/10
  7. Sarah Raasch: Snow Like Ashes #1: Snow Like Ashes 17/10 til 19/10
  8. Laurell K. Hamilton: Anita Blake Vampire Hunter #1: Guilty Pleasures 19/10 til 25/10
  9. Charlaine Harris: True Blood #3: Klub Død 25/10
  10. Suzanne Collins: Hunger Games #1: Dødsspillet 25/10 til 28/10
  11. Suzanne Collins: Hunger Games #2: Løbeild 28/10 til 29/10
  12. Suzanne Collins: Hunger Games #3: Oprør 29/10 til 1/11

November

  1. Camilla Schack: Sjælemærket 1/11 til 2/11
  2. Charlaine Harris: True Blood #6: Alle Sammen Døde 3/11 til 6/11
  3. Charlaine Harris: True Blood #7: Død og Pine 6/11 til 11/11
  4. Alex Scarrow: Time Riders #1: Time Riders 9/11 til 14/11
  5. Michael Kamp: Samlerne 14/11 til 15/11
  6. Alex Scarrow: Time Riders #2: Rovdyrenes Tid 15/11 til 16/11
  7. Alex Scarrow: Time Riders #3: Dommedagskoden 16/11 til 21/11
  8. Melissa West: Gravity #1: Gravity 21/11 til 23/11
  9. P. C. Cast + Kristin Cast: Nattens Hus #11: Afsløret 23/11 til 29/11
  10. Martin Vinther Madsen: Slangestenen 29/11 til 30/11
  11. Pernille Eybye: Merlin #1: Merlin og Kannibalen 30/11
  12. Charlaine Harris: Midnight Texas #1: Midnight Crossroad 30/11 til 3/12

December

  1. Pernille Eybye: Merlin #2: Merlin og Dippe Duttens Dukke  2/12 til 3/12
  2. Jill Hathaway: Slide 3/12 til 4/12
  3. Pernille Eybye: Merlin #3: Merlin og Søster Hårbolle  4/12 til 7/12
  4. Jennifer L. Armentrout: The Dark Elements #1: White Hot Kiss  4/12 til 10/12
  5. Jennifer L. Armentrout: The Dark Elements #2: Stone Cold Touch 10/12 til 15/12
  6. Arne Svingen & Helene Uri: Forbandet Dejlig 15/12 til 16/12
  7. Lara Adrian: Midnight Breed #1: Kys ved Midnat  16/12 til 19/12
  8. Julie Kagawa: Talon #1: Talon  19/ 12 til 23/12
  9. Amy Ewing: The Lone City #1: The Jewel  23/12 til 26/12
  10. J.R. Ward: Black Dagger Brotherhood #12: The King 26/12 til 31/12
  11. Rachel Hawkins: School Spirits #1: School Spirits  31/12 til 1/1

 

 

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out / Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out / Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out / Skift )

Google+ photo

Du kommenterer med din Google+ konto. Log Out / Skift )

Connecting to %s